Northern Juried Art Show Results #1 May 13/19 Thompson artists had a great showing at this year’s Northern Juried Art Show.
They claimed 15 prizes out of a possible 32.
In the Drawing and Printmaking category the top three prizes were claimed by Thompson residents.
First went to Emily Hayes, second to Jan Hall and third to Lisa Larocque.
The Sculpture category was also successful for Thompson, with first and third prizes awarded to Teresa Burrows and second to Lisa Larocque.
In the Fibre Arts category, Mabel Glaicar took first and Jan Hall took second. For the complete list of winners, go to thompsononline.ca.
Adira Carter claimed first place in the Youth Category and Larry Hall claimed third in the crafts category.
Anne Snihor won second in the water color division, and Veronica Buda claimed second prize for photography and Hugh Fraser received an honorable mention.
Leigh Hall from Thompson also claimed an honorable mention in the painting category.
The complete list of winners is available here.
Painting
1 - Monique Rainville-Flin Flon
2 - James Dean-The Pas
3 - Laura Bryson-Flin Flon
Honorable mention Leigh Hall -Thompson
Watercolor
1 -Elizabeth Fitzsimons-Flin Flon
2- Anne Snihor-Thompson
3- Jan Modler - Creighton
Honorable mention-Linda Munro-Wanless
Drawing/Printmaking
1- Emily Hayes-Thompson
2- Jan Hall-Thompson
3- Lisa Larocque -Thompson
Hon mention-Rosemarie cabral Dos Anjos-Flin Flon
Crafts
1-Tamra Martin-Flin Flon
2 -Elaine Angelski-Denare Beach
3- Larry Hall-Thompson
Hon mention-Mike Spenser-Flin Flon
Fibre Arts
1 -Mabel Glaicar-Thompson
2- Jan Hall-Thompson
3- Patricia Evans-Flin Flon
Hon mention- Lorna Heuchert-Flin Flon
Photography
1- Brandy Bloxom-Denare Beach
2- Veronica Buda -Thompson
3- Anonymous -Thompson
Hon mention-Hugh Fraser-Thompson
Sculpture
1-Teresa Burrows-Thompson
2-Lisa Larocque -Thompson
3-Teresa Burrows-Thompson
Youth
1- Adira Carter -Thompson
2 -Braeden Tetlock-Flin Flon
3-Amelia Cooper-The Pas
Honorable mention- Myah Leclerc-Creighton
Special Theme Award
Brandy Bloxom-Creighton
The Peoples Choice award was given to Brandy Bloxom.
The winner of the Quilt Raffle was Dale Larocque.